Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

15. ledna se spustí centrální rezervační systém očkování proti covid-19 pro lidi nad 80 let, od února pro všechny ostatní

V pátek 15. ledna spustí Česká republika Centrální rezervační systém očkování proti covid-19 pro osoby starší 80 let. Ostatní občané (vyjma dětí) se budou moci registrovat na očkování od 1. února. V současnosti jsou očkováni zdravotničtí pracovníci. Očkování občanů z prioritních skupin, kterých je asi 600 tisíc, by mělo být hotové nejpozději v březnu, jedná se o zdravotníky a lidi nad 80 let. V úterý 5. ledna představil Očkovací strategii České republiky ministr zdravotnictví Jan Blatný. Vláda konečné znění strategie bude schvalovat po připomínkovém řízení.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného není hlavní limitací očkování v České republice připravenost. „Připraveni jsme dobře. Rychlost teď budou ovlivňovat hlavně dodávky vakcín,“ uvedl ministr zdravotnictví. „Na lidi, kteří nemají zdravotní problémy a jsou mladí, se s vakcínou dostane někdy kolem léta,“ dodal. „Vakcín máme objednáno více, než budeme potřebovat. První dodávky vakcíny z prosince budou doočkovány do zítřejšího dne.“

Občan, jenž se chce nechat očkovat, se musí registrovat v Centrálním rezervační systému očkování, kde vyplní své osobní údaje, zdravotní stav, zaměstnání. Lidé nad 80 let věku se registrují od 15. ledna, ostatní od 1. února. Každému zájemci bude přiřazena priorita a v okamžiku dodání dalších vakcín obdrží co nejdříve termín očkování. Po registraci obdrží potvrzující SMS. Systém bude podle ministra Jana Blatného podobný jako rezervační web pro antigenní testování veřejnosti.

Za seniory, kteří mají problém s počítačovými technologiemi, může provést registraci rodinný příslušník, sociální pracovník či ošetřující lékař. Je možné zavolat také na linku 1221 ministerstva zdravotnictví, kde vyškolený personál pro volajícího registraci zařídí.

Přes Centrální rezervační systém se neregistrují zdravotníci a senioři v domovech pro seniory. Přes systém se bude moci každý přihlásit na první i druhou dávku vakcíny. Získá zde i elektronický certifikát k očkování.

Vakcinační strategie počítá s tím, že v první fázi budou očkováni především zdravotnici, kteří se starají o nemocné s covidem-19, senioři v domovech seniorů a také personál těchto zařízení a dále lidé, kterým je více než 80 let, protože mají vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci.

Následně budou mezi prioritními skupinami také praktičtí a dětští lékaři, vojáci, kteří se podílejí na boji s covidem-19, a pracovníci integrovaného záchranného systému.

Na mladé lidi bez jakýchkoliv zdravotních problémů by se s vakcínou proti covidu-19 mohlo dostat na přelomu jara a léta, spíše v létě. Kýžená část populace, kolem pěti milionů lidí, by mohla být proočkována do konce léta, uvedl na tiskové konferenci k očkovací strategii Jan Blatný.

Očkování proti covid-19 je dobrovolné a hrazené ze zdravotního pojištění. Dle posledních průzkumů by se nechalo očkovat až 65 procent české populace.

V současnosti je proočkováno v České republice na 13 tisíc osob.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný potvrdil, že i nadále bude možné se nechat testovat antigenními testy, které budou zdarma. Pozitivita antigenních testů je kolem šesti procent.

Více o očkování naleznou občané na webu https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/.

Všechny aktuality