Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Česká republika zůstane v pátém stupni PES do 22. ledna

Vláda České republiky dnes rozhodla o prodloužení nejpřísnějších opatření stupně 5 systému PES nejméně do pátku 22. ledna, do stejného data platí v České republice nouzový stav. Pokud by se situace příští týden změnila, sešla by se vláda a posoudila případné změny, řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Přísná opatření pátého stupně systému PES platí v České republice od 27. prosince 2020. Patří mezi ně zákaz shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech, jsou uzavřené služby a obchody vyjma potravin, lékáren a dalších nezbytných obchodů, je omezena školní výuka – do škol chodí pouze první a druhé ročníky základních škol, mateřské školy a ostatní žáci a studenti jsou na distanční výuce.

Vláda dnes také rozhodla o tom, že lyžařské areály zůstanou nadále zavřené. „Ski areály nejsou rozhodně místy, kde by docházelo k omezování sociálního kontaktu. To vede k opatřením,” zdůvodnil ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Vláda také schválila pokračování bezplatného antigenního testování i po 15. lednu, kdy mělo dle původních plánů skončit. Budou pro občany bezplatné, hrazené z veřejného pojištění a bude možné je provádět opakovaně jako doposud. Ministr zdravotnictví Jan Blatný potvrdil, že pomáhá toto testování epidemii zvládat a má potenciál snížit virovou nálož v populaci. Do dnešního dne bylo v Česku provedeno přes 950 tisíc antigenních testů.

Již v úterý dorazily do České republiky další dávky od firmy Pfizer a BioNTech. V Česku bylo k 6. lednu naočkováno 20 tisíc lidí. V lednu Česká republika také očekává dodávku nově schválené vakcíny od společnosti Moderna (20 tisíc dávek).

Vláda také umožní návštěvy ve zdravotnických zařízeních. Ke změně dochází zejména u akutní lůžkové péče, kde bude nově možné navštívit pacienta v nemocnici. Podmínkou je použití respirátorů třídy minimálně FFP2 nebo KN95 (to neplatí pro děti do dvou let, dětem do 15 let stačí rouška). Návštěva může trvat nanejvýš 30 minut a mohou na ní být nanejvýš dvě osoby najednou. U návštěv léčeben dlouhodobě nemocných a zařízení sociální péče musí návštěva podstoupit přinejmenším antigenní test a musí mít po celou dobu návštěvy nasazen respirátor. I toto nařízení platí do 22. ledna.

Všechny aktuality