Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Do škol se vrací prvňáci a druháci, opatření se zpřísňují pro obchody

Od středy 18. listopadu se vrací žáci prvních, druhých tříd a speciálních škol do školních lavic, prodlužuje se prodejní doba maloobchodního prodeje do 21 hodin. Opatření se naopak zpřísní v obchodech, nově bude moci nakupovat pouze jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Vláda také požádá Poslaneckou sněmovnu, aby vyslovila souhlas s prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů, tedy do 20. prosince. Prodloužení je potřeba s ohledem na nutnost ponechat v platnosti dosud přijatá protiepidemická opatření.

Školy:

  • Od středy 18. listopadu se do škol vrátili žáci prvních, druhých tříd a speciálních škol. Roušky jsou v základních školách povinné po celou dobu výuky i ve společných prostorách. V provozu jsou družiny i školní jídelny. Hudební výchova a tělocvik se nebude zatím vyučovat, bude povinné pravidelné větrání i během výuky. Mezi výjimky z opatření o omezení provozu škol nově patří například i individuální konzultace na základních a středních školách. Školní docházka je povinná.

Obchody, služby:

  • Je prodloužena možnost prodejní doby do 21. hodiny, v provozovně bude moci být maximálně jeden zákazník na 15 metrů čtverečních prodejní plochy. Nedělní prodej je nadále omezen.
  • Nově mohou otevřít psí a kočičí salóny.

Restaurace:

  • Výdejní okénka mohou mít nově otevřeno do 21 hodin, o hodinu déle než doposud.

Volný pohyb:

  • Nově se lze účastnit svatby, pohřbu či bohoslužby v počtu maximálně 15 osob.
  • Výjimka ze zákazu volného pohybu platí nově pro sportování na venkovních sportovištích maximálně pro dvě osoby.

Roušky:

  • Od 18. listopadu platí, že ve výjimečných případech, kdy je nezbytné, aby žák nebo student při výuce viděl na ústa učitele, je možné, aby učitel použil jako ochranný prostředek dýchacích cest ochranný štít, a to za podmínky, že dodržuje vzdálenost alespoň 2 metry od žáků nebo studentů.

Překročení státních hranic České republiky:

S účinností od 17. listopadu je upraveno ochranné opatření týkající se překročení státní hranice České republiky. Prodlužuje se možnost cestovat v nutných případech do červených zemí až na 24 hodin bez testu. Toto platí pro zdravotní, rodinné, obchodní nebo pracovní důvody. Možnosti cestování se mění i pro nesezdané páry. Nově se bude možné setkat i s partnerem ze země, odkud je do ČR třeba vízum. Podmínkou je doložení dlouhodobého vztahu.

Všechny aktuality