Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Do škol se vrátí ve dvou vlnách další žáci a studenti

Ve čtvrtek 19. listopadu představili ministr školství Robert Plaga společně s ministrem zdravotnictví Janem Blatným protiepidemický systém ve školství včetně dalších termínů návratů žáků a studentů do škol.

Ve středu 25. listopadu se do školních lavic vrátí studenti závěrečných ročníků středních a vyšších odborných škol. Na středních a vysokých školách bude moci začít praktická výuka do 20 osob, na vysokých školách pouze pro poslední ročník. Zároveň od středy 25. listopadu mohou začít vyučovat učitelé na základních uměleckých a jazykových školách maximálně jednoho žáka, případně poskytovat individuální konzultace.

V příštím týdnu se na základních školách budou učit jen prvňáci a druháci, malotřídky a speciální školy.

Další žáci základních škol se vrátí do školních lavic v pondělí 30. listopadu. Bez omezení půjdou děti z prvního stupně a žáci devátých tříd, další třídy druhého stupně se budou ve škole střídat po týdnu. Podmínkou je schválení přesunu České republiky z pátého do mírnějšího čtvrtého protiepidemického stupně rizika, který má v pátek 20. listopadu schvalovat vláda.

Základní školy se otevírají později než poslední ročníky škol středních a vysokých, protože je potřeba, aby při návratu velkého počtu žáků do škol byl dostatečný čas na jejich přípravu, vysvětlil ministr Robert Plaga.

Nadále žáci a studenti budou muset nosit roušky po celou dobu vyučování. Nutné je též pravidelné větrání a dodržování hygienických pravidel.

Pro školní stravování a družiny platí stejná pravidla jako od středy po nástupu žáků 1. a 2. tříd. Děti by se tam neměly potkávat z různých tříd. Zakázané jsou nadále hodiny tělocviku, zpěvu a školy v přírodě. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy školám doporučuje, aby do rozvrhu zapojily pohyb na čerstvém vzduchu. Povinné je také uprostřed každé hodiny nebo po 30 minutách výuky větrat třídy.

Základní školy byly uzavřeny od 14. října, děti se povinně musely účastnit distanční výuky. Žáci 1. a 2. tříd základních škol se vrátili ve středu 18. listopadu.

Na rozdíl od jara je nyní školní docházka povinná.

Další postupné otevírání škol pro ostatní studenty se řídí podle protiepidemického systému PES ministerstva školství: https://www.msmt.cz/ministr-skolstvi-predstavil-skolskou-cast-pes.

Všechny aktuality