Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Do školních lavic se v Plzni vrátili žáci druhého stupně základních škol

V pondělí 3. května se vrátili do lavic žáci druhého stupně plzeňských základních škol. Budou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. V Plzni ve 26 základních školách zřizovaných městem navštěvuje druhý stupeň 6330 žáků, do škol jich tedy dorazila zhruba polovina.

Primátor Martin Baxa je rád, že Plzeňský kraj patří mezi regiony, jež směly už pustit tento týden rotačně děti z druhých stupňů do škol. Nicméně podle jeho slov má Česko nejdéle zavřené školy v Evropě a rozvolňování je velmi pomalé. „Jsem pro, aby se všichni školáci do lavic vrátili za podmínek testování co nejdřív. Současné výsledky testů ukazují, že žáci nepředstavují příliš velké riziko,“ uvedl primátor. Distanční výuka plně nenahradí prezenční, proto musí být podle něj zvýšen tlak na návrat všech dětí do lavic. Primátor kritizuje i zmatky kolem dodávek antigenních testů do škol, nesouhlasí s tím, aby povinnost zajistit testy případně přehodil stát na školy, potažmo na jejich zřizovatele.

Podle Dagmar Škrlantové, vedoucí Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně, jsou na první týden od 3. až 7. května antigenní testy na plzeňských školách zajištěny. Ministerstvo školství přislíbilo dodávku testů také na týden od 10. do 14. května s tím, že půjde o další testy původně připravené pro testování pracovníků státních institucí. „Dále jsme oslovili městem zřizované mateřské školy, které mají určitý převis testů, protože je obdržely právě v okamžiku, kdy se zároveň na úrovni ministerstva zdravotnictví rozhodlo, že už se děti testovat nemusí,“ uvedla Dagmar Škrlantová.

Pokud by i tak školám testy chyběly, zajistí pro ně město nabídku na jejich nákup a vyjedná množstevní slevu. Testy by si školy dokupovaly samy, ale magistrát předpokládá, že půjde o malé doplňkové množství. „Každopádně pomůžeme školám tak, aby se neocitly v situaci, že nemají čím testovat. Očekáváme ale od státu, že tyto případné výpadky v dodávkách zafinancuje mimořádným normativem a dodávky budou opět řádně obnoveny,“ dodala vedoucí odboru.

Plzeňský kraj je jedním ze sedmi krajů, v nichž epidemická situace dovolila návrat dětí druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií do lavic. Ve stejných krajích také mohou chodit do školek všechny děti. Týká se to Prahy, Karlovarského, Královéhradeckého, Plzeňského, Středočeského, Libereckého a Pardubického kraje.

Všechny aktuality