Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Efektivita nošení roušek při kontrole komunitního šíření SARS-CoV-2

Před koronavirovou pandemií panovaly otázky ohledně účinností nošení roušek a byly pochybnosti o jejich přínosu pro nedostatek dat. Za rok pandemie se vědecké poznatky značně prohloubily a prokazují, že komunitní nošení roušek je efektivním způsobem, jak omezit šíření infekce, ochránit ohrožené osoby a snížit virovou nálož, kterou se může člověk infikovat. COVID-19 se šíří ve formě kapének (aerosolu) při kašlání, dýchání a mluvení. Tyto kapénky mohou vydržet v místnosti hodně dlouho, s jejich omezením pomáhá větrání.

Nošení roušek jednak omezuje množství viru vylučovaného pozitivním člověkem a zároveň omezuje množství viru, které vdechne člověk zdravý. Lidé vylučující velké množství virů, kteří nemají příznaky, jsou zdrojem minimálně 50% infekcí.

Látkové i chirurgické roušky jsou schopny zachytit až 70% vydechovaných částic viru. Zdravý člověk vdechne díky roušce menší množství viru, což znamená menší pravděpodobnost nakažení nebo těžšího průběhu nemoci.

Dvě pozitivní kadeřnice v USA chránily rouškami sebe i své klienty, podařilo se dohledat 67 ze 139 klientů a nikdo z nich se nenakazil.

Testy potvrdily, že používání roušky neznamená, že by člověk dýchal vzduch s méně kyslíkem a více oxidem uhličitým. Objem vzduchu pod rouškou je zlomek objemu plic a rouška je prodyšná.

Zdroj: Časopis JAMAInsights – 2021 American Medical Association

Všechny aktuality