Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Konec respirátorů. Od pondělí zůstávají povinné jen v nemocnicích, sociálních zařízeních a veřejné dopravě

Vláda České republiky schválila na svém jednání ve středu 9. března rozvolnění dalších protiepidemických opatření. Od pondělí 14. března bude povinnost nosit respirátor už jen ve zdravotnickýchsociálních zařízeníchveřejné dopravě. Umožňuje to lepšící se epidemiologická situace v České republice.

„Bude-li příznivý vývoj pokračovat, v průběhu dubna odložíme respirátory úplně. Děkuji všem, kteří dodržovali pravidla a všem očkovaným. Zvládli jsme to bez lockdownů,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Od pondělí 14. března bude dál povinné nosit respirátor v hromadné dopravě, jako jsou vlaky, městská hromadná doprava, autobusy a taxislužby, nutné budou také v kabinách lanovek. Ze zařízení sociálních služeb se budou dál nosit v domovech pro seniory, domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech se zvláštním režimem určených pro osoby s demencemi a v týdenních stacionářích nebo dalších odlehčujících sociálních službách v pobytové formě.

Z nošení respirátorů na místech, kde budou i po 14. březnu povinné, budou i dál platit výjimky například pro předškolní děti, osoby s poruchou intelektu či mentálních schopností, hospitalizované, klienty pobytových sociálních služeb nebo řidiče veřejné dopravy. Nemusí je nosit také lidé, kteří mají lékařem potvrzeno, že jim to jejich zdravotní stav neumožňuje.

Nyní je povinné nosit ochranu dýchacích cest ve všech veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě.

První případy nákazy novým typem koronaviru se v ČR objevily 1. března 2020, povinnost nosit roušku začala platit téměř před dvěma lety 18. března.

Všechny aktuality