Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Konec testování ve školách i firmách. Nákaza omikronem v Plzeňském kraji zřejmě kulminuje

Pravidelné preventivní testování ve školách a ve firmách skončí 18. února. Rozhodla o tom Vláda České republiky na návrh ministerstva zdravotnictví. Důvodem testování, jež probíhalo od začátku letošního roku, byl záchyt zdroje nákazy v pracovních a školních kolektivech.

„Zavedení pravidelného preventivního testování ve firmách a školách rozhodně splnilo svůj účel. Podařilo se zachytit řadu zdrojů nákazy onemocnění covid-19, díky čemuž jsme zpomalili nástup varianty omikron, a nejen tak umožnili zachovat provoz škol a firem bez výraznějších omezení, ale především jsme zabránili zahlcení nemocnic,“ vysvětlil význam pravidelného testování ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Šíření nákazy onemocnění covid-19 se nyní přesouvá mezi starší a zranitelnější populaci, a pravidelné preventivní testování ve firmách a školách tedy již splnilo svůj účel.

Plzeňský kraj:

Denní počty nově zjištěných nákaz na území Plzeňského kraje v posledních dnech strmě rostly. Nákaza tak podle hygieniků zřejmě v kraji těšně před školními jarními prázdninami kulminuje. Michal Bartoš, ředitel Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje, prohlásil, že kraj se nyní zřejmě nachází na počátku kulminační vlny, s tím, že vyšší nemocnost se přesunula již i do starších věkových skupin.

Město Plzeň:

Pokles v odhalených pozitivitách u žáků zaznamenaly tento týden, tedy v poslední lednové pondělí, základní školy zřizované městem Plzeň. Všech šestadvacet se jich daří držet otevřených. Aktuálně je v karanténě nebo izolaci 2100 žáků a také 170 pedagogických pracovníků.

Všechny aktuality