Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Krizový štáb řešil dopad zákazů na Plzeňany, otázku Globusu i kumulaci cestujících v MHD na Borská pole. Plzeň spustí kampaň.

Plzeň spouští velkou kampaň, bude občanům vysvětlovat, co v realitě znamenají nová rozsáhlá vládní opatření platná od pondělí 1. března. Ta mimo jiné významně omezí pohyb lidí, což dopadne nejen na 170 tisíc Plzeňanů. Se státními orgány nyní město a policie řeší i problém Hypermarketu Globus, jenž sice leží na okraji krajské metropole, územně ale spadá do okresu Plzeň-sever. Do pondělí bude jasné, zda v něm dál mohou Plzeňané nakupovat. V nejbližších dnech také radnice osloví firmy na Borských polích s žádostí, aby posunuly začátky směn a tím zabránily kumulaci lidí v MHD. Tato i další témata řešil v sobotu krizový štáb obce s rozšířenou působností Plzeň, který svolal primátor Plzně Martin Baxa. Přítomni na něm byli i starostové jednotlivých obvodů. Ti rozhodli, že menší dětská hřiště na území obvodů zůstanou i po 1. březnu otevřená, avšak jen za podmínky, že lidé na nich budou důsledně dodržovat opatření. Epidemická situace v Plzni je velmi vážná a prognóza zlepšení zatím není.  

Kampaň i mapy s hranicí okresu:

„Kampaní, jež bude v MHD, na zastávkách, na plochách v centru města i obvodech, chceme důrazně oslovit Plzeňany, aby striktně dodržovali opatření. Teď je skutečně důležité se nenakazit. Také chceme, aby každý občan od pondělí věděl, co nová opatření platná od 1. března v praxi znamenají. Připravujeme proto i přehledné mapy hranic okresu Plzeň-město, aby bylo jasné, kam lidé mohou a nemohou, mj. jim zůstanou nepřístupná častá místa výletů, jako jsou Radyně nebo Krkavec,“ uvedl primátor Martin Baxa. Opatření detailně představí v živém vysílání v neděli v 18:00 hodin, které je možné sledovat na Facebooku města – Plzeň.eu či na YouTube kanálu – město Plzeň, zveřejněna budou i na webech Plzeň.eu a koronavirus.plzen.eu.

Nakažených přes 1500 denně:

Podle ředitele Krajské hygienické stanice v Plzni Michala Bartoše bylo v pátek 26. února dosaženo v Plzeňském kraji druhého nejvyššího čísla přírůstku nakažených koronavirem od začátku epidemie, a to přes 1500 případů. Vysoký nárůst je patrný nyní i na území města Plzně. „Čísla z posledních dnů se nelepší, a pokud se udržíme na hranici 1500 nových případů za den, bude to s ohledem na dominantní britskou mutaci viru malý zázrak. Lůžková zařízení v kraji jsou na maximu, Fakultní nemocnice Plzeň je už osmým dnem nejvytíženějším zařízením v republice a má téměř dvakrát více pacientů, než je ve FN Motol. Situace je velmi vážná, v pátek bylo nutné transportovat deset pacientů do Prahy,“ uvedl Michal Bartoš. Podle něj je v Plzeňském kraji majoritní přenos britské mutace viru, a to podle hlášení laboratoří disponujících příslušnou diagnostikou mezi 80 až 90 procenty případů. „Zákeřná je tato mutace tím, že stačí velmi malá expozice a velmi málo na to, aby se přenesla,“ uvedl Michal Bartoš. Hygiena vítá prodloužení karantény z 10 na 14 dnů.

Masivní nárůst policistů v ulicích:

Na nová opatření reagují také policisté Městského ředitelství policie Plzeň. „Od pondělí 1. března dojde zejména v časech od 5:00 do 21:00 k výraznému posílení hlídkové činnosti policistů v ulicích. Pohybovat se budeme ve všech zájmových lokalitách s koncentrací osob a na příjezdových trasách do Plzně. Přestože většina občanů na území města Plzně dodržuje vládní nařízení a platná mimořádná opatření, najdou se stále jedinci, kteří je neakceptují, což v současné situaci není na místě. Bohužel v těchto případech prevence zjevně selhává, a protože naší prioritou je chránit Vaše zdraví a životy, nelze tedy případné nerespektování opatření tolerovat. Jsme si vědomi, že následující týdny budou pro veřejnost velmi náročné, přesto věříme, že změnou přístupu dokážeme všechno společnými silami zvládnout,“ řekl Karel Machulda, ředitel Městského ředitelství policie Plzeň. Policisty posílí kolegové z celní správy, armády a také policisté z policejních škol. V současné době je řešena možnost využívání Hypermarketu Globus občany Plzně, o výsledcích jednání bude veřejnost informována. Významný bude v ulicích i pohyb strážníků.

Další kroky města:

Město Plzeň také připravuje na příští týden dezinfekce veřejných prostranství, na nichž by se podíleli dobrovolní hasiči, chystá letáky pro cizince v jazykových mutacích, ve spolupráci s neziskovými organizacemi zajistí distribuci ochranných pomůcek mezi lidi bez domova, chystá i apel na firmy, aby přistoupily k testování svých zaměstnanců, městská policie zesílí dohled nad dodržováním opatření v MHD a podobně.

 

Všechny aktuality