Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Nemocnice začala testovat zájemce na protilátky proti koronaviru

Od středy 9. prosince nabízí Fakultní nemocnice Plzeň ve svém areále na Borech veřejnosti možnost otestovat se na přítomnost IgG protilátek proti viru SARS-CoV-2, tedy onemocnění covid-19. Lidé si tak mohou ověřit, zda nebyli nakaženi koronavirem a jak vysokou mají případnou hladinu protilátek. Cena testu je 506 korun.

U většiny pacientů se během onemocnění COVIDEM 19 projevily klinické příznaky onemocnění, avšak k infekci mohlo dojít i jen s mírnými příznaky či dokonce bez jakýchkoli příznaků. Přítomnost protilátek se považuje za určitou ochranu, pokud se člověk s koronavirem setká v budoucnu. I když zatím není možné s jistotou prohlásit, jak dlouhou imunitu protilátky zajistí, tak člověk, který protilátky má, je při opakovaném setkání s virem v jisté výhodě. Jeho imunitní systém zareaguje rychleji, a tím je šance na mírnější průběh onemocnění či na plnou obranu proti infekci.

„Ideální doba pro testování je od 30. dne po pozitivním PCR testu. Dalšími vhodnými kandidáty jsou lidé, kterým PCR test nebyl proveden, ale měli příznaky onemocnění a dále i ti, kteří byli v karanténě s někým, kdo byl PCR pozitivní. Ve všech případech je potřeba dorazit na test až po třicátém dnu od dané událost. Naopak, není vhodné testovat zájemce, kteří jsou nyní nemocní nebo se nacházejí ve čtrnáctidenní karanténě,“ uvedl primář Oddělení imunochemické diagnostiky FN Plzeň prof. Ondřej Topolčan.

Výhody testování popsal ředitel FN Plzeň Václav Šimánek: „Lidé, kterým bude potvrzena přítomnost protilátek, budou mít jistotu, že již covid-19 prodělali. I když zatím s jistotou nemůžeme říci, jak dlouhou imunitu nám protilátky zajistí, tak v případě opětovného setkání s virem je šance na mírnější průběh onemocnění či dokonce na plnou obranu proti infekci.“

K provedení testu je zapotřebí odběr jedné zkumavky žilní krve. Testování zajišťuje Oddělení imunochemické diagnostiky ve FN Bory (areál bývalé vojenské nemocnice) a samotný odběr je prováděn v přízemí blízkého Interního oddělení.

Více informací najdou zájemci na webu Fakultní nemocnice Plzeň.

Všechny aktuality