Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Občané České republiky se mohou nechat otestovat na covid-19 zdarma

Občané České republiky se mohou od středy 16. prosince 2020 do 15. ledna 2021 nechat dobrovolně testovat antigenními testy na onemocnění covid-19.

Cílem dobrovolného preventivního testování veřejnosti s využitím antigenních testů je včasné odhalení infekčních osob, a tím omezení dalšího šíření onemocnění covid-19. U některých nakažených osob se totiž nemusí žádné příznaky projevit a zcela nevědomě šíří onemocnění.

Díky tomu, že se občan zúčastní testování, ověří si, zda prodělává onemocnění covid-19 či nikoli, pokud ano, může občan včas přijmout preventivní opatření a zabránit tak dalšímu šíření nákazy a v neposlední řadě zároveň pomůže České republice zjistit, jaká je skutečná epidemiologická situace v republice.

Načasování preventivního plošného testování před vánočními svátky není náhodné. K přenosu onemocnění covid-19 totiž nejčastěji dochází v rodinách. Absolvováním antigenního testu před návštěvou příbuzných během Vánoc je možností, jak své nejbližší před nákazou ochránit, nejdůležitější je pak ochránit zejména starší osoby, u kterých je vyšší riziko závažného průběhu nákazy.

Kdo se může nechat otestovat?

Otestovat se může jít nechat kterýkoli občan České republiky, který je účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění. Na odběrovém místě předloží průkaz pojištěnce nebo náhradní doklad. Lidé se mohou nechat otestovat opakovaně, avšak nejvýše 1× za 5 dní. Nejedná se o jednorázovou akci jako v jiných zemích – občané ČR se mohou nechat testovat opakovaně.

Kde se testuje?

Testování probíhá ve dvou sítích, které jsou dle potřeb posilovány:

  1. síť antigenních odběrových center (AOC) v již provozované páteřní síti odběrových míst v jednotlivých krajích,
  2. u praktických lékařů a ambulantních specialistů, kteří se do testování zapojují.

K posílení odběrových center a míst jsou využity mobilní odběrové týmy Armády ČR a Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR).

Centrální rezervační systém

Pro řízení kapacit a usnadnění testování pro občany je spouštěn Centrální rezervační systém. Do 16. prosince 2020 probíhá připojování jednotlivých odběrových míst na rezervační systémy, což umožní:

  • poskytnout občanům přístup k rezervaci testu z jediného místa,
  • poskytnout občanům přehled o vytížení AOC formou portálu,
  • umožnit předvyplnění údajů z domova a zrychlit tak vyplnění e-Žádanky na AOC.

Zapojení praktičtí lékaři a ambulantní specialisté

Na síť antigenních odběrových center navazuje sekundární síť smluvních poskytovatelů zdravotních služeb (praktičtí lékaři, ambulantní specialisté…), kterým je od pojišťoven hrazen výkon odběru. To znamená, že lidé mohou kontaktovat svého praktického lékaře, ambulantního specialistu např. svého zubaře k provedení odběru.

Seznam odběrových míst: https://crs.uzis.cz/Antigen

Seznam ambulantních specialistů – antigenní testování: https://www.lekaripomahajicesku.cz/seznam-ambulantnich-ordinaci-antigenni-testy/

Zdroj informací: ministerstvo zdravotnictví

zdroj: ministerstvo zdravotnictví
Všechny aktuality