Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Očkování proti covid-19

Konečně společně

Očkování proti onemocnění covid-19 je dobrovolné a plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

K očkování je možné se objednat prostřednictvím Centrálního rezervačního systému Ministerstva zdravotnictví ČR, které je provozovatelem i správcem. K případným změnám rezervace i náhledu do systému jsou oprávněni pouze operátoři na lince 1221 nebo na podpoře Centrálního rezervačního systému crs-podpora@nakit.cz

Vakcíny proti covid-19 jsou léčiva, která brání vzniku onemocnění koronavirem SARS-CoV-2 tím, že vyvolávají imunitní odpověď proti viru. Covid-19 může způsobit závažné onemocnění s možnými doposud neznámými dlouhodobými následky nebo i úmrtí u osob jakéhokoliv věku, včetně jinak zdravých lidí.

Více o vakcíně

Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě. Zavedení vakcinace pomohlo už v minulosti ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí (pravé neštovice, dětská obrna, záškrt). Každý, kdo se naočkuje, pomáhá ochránit ty, kteří tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou.

Očkování v Plzni

EUC Klinika, s. r. o. Denisovo nábřeží 4 (PO – NE, Pfizer, Moderna, Janssen, Novavax, očkuje 12+ a samoplátce)

Fakultní nemocnice Plzeň E. Beneše 13 (PO – NE, Pfizer, očkuje 12+)

Privamed, a. s., Kotíkovská 19 (PO – PÁ, Pfizer)

Zdravotní ústav Plzeň, 17. listopadu 1, Purkyňův pavilon (PO, ÚT, ČT, PÁ, Pfizer)

Poliklinika AGEL Plzeň, Švihovská 14 (ÚT – PÁ, Pfizer, 18+)

Informace o očkování dětí ve věku 5 – 11 let v Plzeňském kraji najdete ZDE

Harmonogram očkování

leden – březen

15. ledna se mohou registrovat osoby starší 80 let
26. ledna se mohou registrovat zdravotníci
27. února se mohou registrovat pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci

březen – květen

1. března se mohou registrovat osoby starší 70 let. Očkovat začnou praktičtí lékaři dle domluvy s krajskými koordinátory
24. března se mohou registrovat pacienti s chronickým onemocněním bez ohledu na věk
29. března došlo k ukončení přednostního očkování pedagogických i nepedagogických pracovníků
7. dubna se mohou registrovat pracovníci v sociálních službách
12. dubna se mohou registrovat pacienti s chronickým onemocněním s nižší prioritou
14. dubna se mohou registrovat osoby starší 65 let
23. dubna se mohou registrovat osoby starší 60 let
28. dubna se mohou registrovat osoby starší 55 let
3. května se mohou registrovat akademičtí pracovníci českých veřejných a soukromých vysokých škol
3. května se mohou registrovat osoby, pečující o člověka ve III. a IV. stupni závislosti u příspěvku na péči
5. května se mohou registrovat osoby starší 50 let
11. května se mohou registrovat osoby starší 45 let
17. května se mohou registrovat osoby starší 40 let
24. května se mohou registrovat osoby starší 35 let
26. května se mohou registrovat osoby starší 30 let

červen 2021 – 2022

Od 4. června se spustí registrace pro osoby ve věkové kategorii 16 až 29 let
Od 11. června se mohou k očkování hlásit i osoby, které nemají veřejné zdravotní pojištění na území ČR nebo EU a dlouhodobě v Česku pobývají – cizincům bude nabídnuto očkovací místo, kde personál mluví také cizím jazykem
15. června končí platnost kódů pro osoby s chronickým onemocněním
15. června končí platnost kódů pro akademické pracovníky českých veřejných a soukromých vysokých škol
15. června končí platnost kódů pro osoby, pečující o člověka ve III. a IV. stupni závislosti u příspěvku na péči
1. července se mohou registrovat osoby starší 12 let

18. 10. 2021 – posilovací dávku bude možné podat už po 6 měsících od druhé dávky (u vakcíny Janssenu od první)

29. 11. 2021 Všichni lidé si mohou na webu udělat registraci na posilující dávku očkování proti covidu. Uvolní se v den nároku na vakcínu, uvedla Chytrá karanténa.

13. 12. 2021 lze udělat registraci pro děti od 5 do 11 let. Vakcíny jsou očekávány od 21.12. 2021.

27.12.2021 se mohou na třetí posilující dávku registrovat občané starší 30 let, kterým uplynulo 5 měsíců od druhé dávky.

4. 1. 2022 se mohou na třetí posilující dávku registrovat občané starší 18 let, kterým uplynulo 5 měsíců od druhé dávky.

24. 1. 2022 se mohou na třetí posilující dávku registrovat občané starší 12 let, kterým uplynulo 5 měsíců od druhé dávky.

01. 02. 2022 se spustí předregistrace na očkování novou vakcínou Nuvaxovid od společnosti Novavax, která by měla být dle MZ ČR dostupná již na konci měsíce února.

Více o harmonogramu

Postup registrace

Je Vám více než 70 let?

Jste imobilní?

V případě, že je vám více než 70 let a jste-li imobilní, kontaktujte svého praktického lékaře. Máte tak výjimku z registrace přes centrální rezervační systém, praktik se s vámi individuálně domluví, jak pro vás očkování zajistit.

Chcete pomoci s registrací?

Necítíte se technologicky zdatní, na to abyste provedli registraci sami, a nemáte nikoho, kdo by vám pomohl? Centrální rezervační systém je navržen tak, aby registraci a rezervaci seniorů, kteří neovládají práci s internetem, mohli asistenčně provádět rodinní příslušníci, sociální pracovníci, praktičtí lékařipracovníci linky podpory 1221.

Registrace

Klikněte na tlačítko „Provést registraci“, které vás odkáže na stránku s registračním formulářem. Na začátku vyplňte telefonní číslo. Dorazí vám SMS zpráva s ověřovacím kódem PIN1. Po vyplnění tohoto kódu zadáte údaje o sobě (jméno, trvalé bydliště, rodné číslo, číslo a název své zdravotní pojišťovny) a vyberete místo, kde se chcete nechat očkovat.

Dotazník může za seniory vyplnit i jiná osoba

Rezervace

Ve chvíli, kdy se na vámi vybraném očkovacím místě uvolní termín, obdržíte zvací SMS zprávu s kódem PIN2. Po zadání tohoto kódu provedete rezervaci termínu. Zvací SMS zpráva znamená, že očkovací místo má k dispozici volné dávky vakcíny. 

Bez zvací SMS není rezervace možná


Registrace a rezervace nemusí proběhnout v jednom termínu, záleží na kapacitě zvoleného očkovacího místa a aktuálním stavu počtu vakcín v České republice. 

Termín podání druhé dávky systém vytvoří automaticky, dle aktuálně schválených lhůt pro podání. Občan v systému získá také v digitální podobě certifikát o provedené vakcinaci. Certifikát obdrží občan od očkovacího místa v tištěné podobě.

Očkování v České republice je dobrovolné a zdarma. Není možné si vybrat konkrétní vakcínu od společnosti. V České republice se zatím očkuje vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Na přelomu února a března 2022 dorazí nově schválená vakcína Nuvaxovid od společnosti Novavax.

Co je dobré vědět

Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni

Nově opravený společenský sál Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni – Skvrňanech se na jaře proměnil ve velkokapacitní očkovací místo (VOČM) Plzeňského kraje. Svou činnost očkovací centrum ukončilo 29. září 2021, podáno bylo téměř 93 000 dávek, naočkováno zhruba 47 000 lidí. Děkujeme!

Vakcína proti nemoci Covid-19

Kdy začne očkování a kdo dostane vakcínu jako první?
Očkovat se ve všech členských zemích Evropské unie začalo najednou, a to 27. 12. 2020. Distribuce bude dále probíhat postupně, dle kapacit výroby. Právě proto jsou ve vakcinační strategii stanoveny skupiny obyvatel, které budou očkovány přednostně. V první vlně se jedná zejména o seniory, zranitelné skupiny obyvatel a zdravotníky, kteří zajišťují krizovou připravenost zdravotního systému.

Dostanou se k očkování všichni?
Ano. ČR má objednán dostatečný počet vakcín pro všechny své obyvatele. V současné chvíli jsou závazně objednány dávky pro cca 5,5 milionu obyvatel ČR, v záloze je možnost objednat dávky pro dalších až 10,6 milion osob. ČR má tedy zajištěný dostatek vakcín pro všechny osoby.

Pro koho bude očkování vhodné?
Vakcíny jsou vyvíjeny pro dospělé. Pro děti nebo těhotné ženy alespoň zpočátku vhodné nebudou. Abychom získali kolektivní imunitu, je třeba proočkovat 65 až 70 % populace.Kolik mě bude očkování stát?
Očkování proti COVID-19 bude NEPOVINNÉ a BEZPLATNÉ.

Není pravda o vakcíně

  • Vakcína bude nebezpečná. TO NENÍ PRAVDA!
    Vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy, které odhalí případné nežádoucí účinky. Teprve poté je možné uvést vakcínu na trh. Vakcíny se testují na desítkách tisíc dobrovolníků, a to pod lékařským dohledem. U registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost. Bezpečnost vakcín je kontinuálně sledována i po jejich registraci a uvedení na trh.
  • Vakcína nebude účinná. TO NENÍ PRAVDA!
    Virus SARS-CoV-2 je podobný virům SARS a MERS. Týmy, které se věnovaly výzkumu vakcín na tyto viry, tak mohly využít předchozí znalosti a začít pracovat na vakcíně pro aktuální virus. Vzhledem k tomu, že se jedná o celosvětovou pandemii, jsou farmaceutické firmy ochotné věnovat do výzkumu mnohem více finančních i lidských zdrojů než do jakéhokoliv jiného výzkumu. Kritéria pro registraci vakcín jsou přísnější než pro léky, protože takový přípravek se aplikuje zdravé populaci. Rozhodnutí o registraci vakcín je podloženo všemi potřebnými údaji.
  • Vakcína způsobí nemoc samotnou. TO NENÍ PRAVDA!
    Žádná z vakcín proti COVID-19 neobsahuje celý virus, který by byl schopen se množit nebo dostávat se do buněk, a tedy není schopen infikovat člověka. Vakcíny obsahují jen součásti, které budou stimulovat imunitní systém, aby vytvořil protilátky. Vakcína není nebezpečná ani nezpůsobí nemoc samotnou.
  • Infekci potlačíme pouze dodržováním hygienických standardů. TO NENÍ PRAVDA!
    Na snížení výskytu nemocí má vliv mnoho různých faktorů, včetně úrovně hygieny. Klíčovou roli v případě COVID-19 však jednoznačně hraje očkování. Pouze mytí rukou nás nyní už nespasí.
  • K vymizení viru stačí promořit populaci. TO NENÍ PRAVDA!
    Odborníci se shodují, že k zastavení šíření COVID-19 je potřeba dosáhnout 60 až 70% imunizace společnosti. Kolektivní imunity lze efektivně a nejrychleji dosáhnout jedině prostřednictvím očkování. Samovolné promoření by mělo za následek příliš velké množství obětí, ve hře by byla také neustálá hrozba kolapsu zdravotního systému.  
  • Vakcíny jsou nebezpečné, protože obsahují škodlivé látky jako např. hliník nebo rtuť. TO NENÍ PRAVDA!
    Voda, vzduch, ale i mateřské mléko – hliník je všude kolem nás. Objevuje se i v některých vakcínách, ale v žádném případě ne v množství, které by bylo nebezpečné pro lidský organismus. Rtuť vakcíny neobsahují. U všech registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost. Bezpečnost všech léčiv je kontinuálně sledována i po jejich uvedení na trh a veškeré nežádoucí účinky lékové agentury v celé EU bedlivě monitorují a vyhodnocují.
  • Očkování nemá význam pro ty, co nemoc prodělali. TO NENÍ PRAVDA!
    Jakkoliv není jasné, jak dlouho tzv. post infekční imunita vydrží, rozhodně nejde o celoživotní ani dlouhodobou imunitu. I když data ukazují, že po prodělané nemoci by člověk neměl onemocnět za krátkou dobu znovu, jsou zaznamenány i výjimečné případy, kdy lidé onemocněli dvakrát po sobě s odstupem jednoho nebo dvou měsíců. Očkovací látka vytvoří daleko vyšší hladiny protilátek a buněčnou imunitu. Taková imunita je robustnější, a proto také dlouhodobější.
  • Očkování nemá smysl, protože virus stejně zmutuje. TO NENÍ PRAVDA!
    Z dosavadních výzkumů vyplývá, že chřipkový virus mutuje desetkrát častěji než virus SARS-CoV-2. Naopak, čím méně lidí bude očkovaných, tím více bude vir v populaci cirkulovat, a tedy i mutovat. Pokud se naočkuje dostatečné množství lidí, koloběh viru se zmírní. 

Zdroj informací: ministerstvo zdravotnictví