Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Od středy 6. ledna se mění výpočet systému PES

Novým parametrem systému PES je od středy 6. ledna podíl hospitalizovaných z důvodu covid-19, kteří nebyli zachyceni testem či trasováním a byli přijati do nemocnice. Všechny další parametry kromě podílu pozitivních testů zůstávají beze změny. Ve středu 6. ledna je hodnota systému PES na 86 bodech (stupeň 5), den předtím byla na hodnotě 89. Nové tabulky opatření navázané na systém PES ještě ministerstvo zdravotnictví upravuje a zveřejní je v příštím týdnu. Změnit systém hodnocení PES bylo nutné z důvodu masového antigenního testování v polovině prosince loňského roku.

„Nový parametr velmi dobře odráží, jakým způsobem je zatížený náš zdravotní systém a můžeme-li očekávat zlepšení nebo zhoršení,“ uvedl na tiskové konferenci k dané problematice ministr zdravotnictví Jan Blatný. Pokud nový parametr bude narůstat, signalizuje to, že v následujících dvou až čtyřech týdnech hrozí vyšší počet pacientů na JIP, doplnil šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.

V současnosti se v České republice testuje PCR testy a antigenními testy cca 30 tisíc lidí každou metodou. U PCR testů je pozitivita okolo 40 procent, protože na ně chodí lidé s příznaky či osoby, které byly v kontaktu s nakaženým. Pozitivita antigenních testů se pohybuje kolem šesti procent, protože na ně chodí široká veřejnost.

Rizikové skóre PES nebude ve dvou nejvyšších stupních počítané pro jednotlivé kraje. Za okresy se zveřejňovat nebudou, parametr hospitalizací se nedá na úroveň okresů dopočítat.

Rizikové skóre je rozděleno do pěti pásem, na která jsou navázána protiepidemická opatření týkající se například shromažďování, provozu škol, obchodů, restaurací, kultury, sportu a dalších oblastí lidského života. Nové tabulky protiepidemických opatření budou zveřejněny v příštím týdnu (od 11. ledna).

Dosavadní výpočet rizikového skóre PES do 5. ledna 2021:

  • 14denní průměr nakažených na 100.000 obyvatel
  • 14 denní průměr nakažených na 100.000 seniorů starších 65 let
  • reprodukční číslo (zjednodušený výpočet)
  • průměrná sedmidenní pozitivita testů z celkového počtu PCR testů (procento)

Nový výpočet rizikového skóre PES od 6. ledna 2021:

  • 14denní průměr nakažených na 100.000 obyvatel
  • 14 denní průměr nakažených na 100.000 seniorů (+ 2 body za stoupající trend)
  • reprodukční číslo (zjednodušený výpočet)
  • průměrná sedmidenní pozitivita testů z celkového počtu PCR testů (procento)

Všechny aktuality