Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Od středy se zavřou základní školy, restaurace, bude omezeno setkávání občanů na šest lidí

Od středy 14. října dojde na území České republiky k dalšímu zpřísnění protiepidemických opatření. Jejich rozsah schválila Vláda České republiky v pondělí 12. října. „Stáli jsme před nelehkou volbou, vymyslet a vytitrovat na lékárenských váhách opatření, aby byla co nejméně poškozující a zároveň byla dostatečná a zploštili jsme ten explozivní nárůst, který tu máme,“ vysvětlil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula. Nouzový stav je na území České republiky vyhlášen do úterý 3. listopadu.

1. Uzavření škol, vyjma mateřských

Od středy 14. října do neděle 1. listopadu budou pro prezenční výuku uzavřené všechny školy s výjimkou mateřských. Žáci přejdou na distanční výuku, na tu již dříve přešly vysoké i střední školy. Uzavřeny budou také družiny a školské kluby. Výuka se ruší také na základních uměleckých školách. Od 26. října mají žáci týden podzimních prázdnin. Pro pracovníky integrovaného záchranného systému a kritické infrastruktury státu vyčlení krajští hejtmani školská zařízení, kde bude postaráno o děti těchto zaměstnanců. Vysokoškolské koleje, domovy mládeže a internáty budou mít zákaz ubytovávat studenty a žáky s výjimkou těch, kterým vláda uložila pracovní povinnost. Pracovní povinnost se týká studentů vybraných ročníků lékařských fakult, farmacie, zubního lékařství a vyšších odborných a středních zdravotnických škol. Na středních školách se ruší praktická výuka.

2. Roušky na zastávkách MHD již od úterý 13. října 2020

Již od úterý 13. října je povinné nosit roušky i na zastávkách veřejné dopravy, tedy na jejich nástupištích, v přístřešcích a čekárnách.

3. Omezení shromažďování na šest lidí

Od středy 14. října do úterý 3. listopadu nebude možné na jednom místě, ať venku či vevnitř, organizovaně či nikoli, se shromáždit v počtu více než šesti osob.

4. Uzavření restaurací, barů a klubů

Od středy 14. října do úterý 3. listopadu budou zcela uzavřeny restaurace, bary a další stravovací zařízení. Zákazníky bude možné obsloužit pouze přes výdejní okénko, ale jen do 20. hodiny. Výjimku mají pouze hotelové restaurace pro hotelové hosty, svatební a smuteční hostiny. Zavřít musí také všechny hudební, taneční, herní a další společenské kluby a diskotéky.

5. Zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech

Od středy 14. října do úterý 3. listopadu bude platit zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech.

6. Sociální služby

V sociálních službách se omezuje provoz pouze na základní činnosti. Z důvodu minimalizace nákazy pracovníků terénních sociálních služeb budou jejich klienti povinni nosit roušky a stejně tak budou pečovatele informovat o případných zdravotních rizicích. Po dobu nouzového stavu dochází také k rozšíření činnosti nocleháren pro osoby bez domova. S ohledem na nedostatečné personální kapacity se ukládá pracovní povinnost studentům sociálních a příbuzných oborů. Až na výjimky bude pro klienty domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem zaveden zákaz vycházení.

V celé České republice platí povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov již od 10. září. Povinnost se vztahuje také na cesty hromadnou dopravou, návštěvy úřadů, zdravotnických a sociálních zařízení. Svoboda pohybu a pobytu je také omezena v nákupních centrech, obchodech a provozovnách služeb, kde se smí lidé pohybovat maximálně ve dvoučlenných skupinách a udržovat mezi skupinami dvoumetrové rozestupy.Od pondělí 12. října platí zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních.

Všechny aktuality