Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Plzeň organizuje testování pedagogů, nad rámec chce zajistit a ze svého zaplatit testování nepedagogických pracovníků MŠ a ZŠ

Plzeň organizuje testování na covid-19 u zaměstnanců svých základních a mateřských škol. Možnost nechat se otestovat zdarma antigenními testy mají od pátku 4. prosince všichni učitelé mateřských, základních, středních i vyšších odborných škol v celé České republice, testování uhradí stát. Město Plzeň by chtělo jako zřizovatel celkem 26 základních a 40 mateřských škol nad rámec tohoto opatření zaplatit ze svého rozpočtu testy všem nepedagogickým zaměstnancům svých škol, kteří o to projeví zájem.

„Jsme přesvědčeni, že důležité je testování nejen pedagogů, ale také ostatních zaměstnanců školských zařízení. Proto ze svého rozpočtu uhradíme antigenní testy všem nepedagogickým pracovníkům našich MŠ a ZŠ,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa. Své služby městu pro testování učitelů nabídla Fakultní nemocnice Plzeň a také EUC Klinika Plzeň.

Podle radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorové má město ve svých základních a mateřských školách celkem 1881 pedagogických a 799 nepedagogických pracovníků. „Obecně je zatím, stejně jako jinde v republice, ten zájem spíše menší. Důvodem je podle našich zjištění to, že testování zaměstnancům nabízíme jako město už od 30. října, dále je to také obava z vlastního odběru z nosohltanu, obava z nákazy na odběrovém místě a někteří též necítí naléhavost test nyní podstoupit, když se cítí být zcela bez příznaků a nepotkali se s covid pozitivní osobou,“ přiblížila radní Lucie Kantorová.

Město na testování učitelů spolupracuje s Fakultní nemocnicí Plzeň, která bude do škol posílat speciální výjezdní testovací tým a zároveň zajišťuje testování antigenními testy i na odběrovém místě. Podrobnosti dodává ředitel FN Plzeň Václav Šimánek: „Uděláme maximum pro to, abychom provedli testy všem zájemcům. Výsledky testů se zaměstnanci dozvědí do 20 minut, v případě pozitivity jim bude proveden tradiční PCR test. Tento postup platí jak pro testování výjezdním týmem, tak i pro odběrové místo. Výjezdy jsou koordinované přímo se školami, provozní doba odběrového místa je zveřejněna na webových stránkách FN Plzeň.“

„Zájem o testování zatím projevilo 232 pedagogů a 70 nepedagogických pracovníků,“ doplnila Dagmar Škrlantová, vedoucí magistrátního odboru školství. Zaměstnanci škol si také mohou zvolit individuální testování a využít některé z odběrových míst.

Všechny aktuality