Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Počty případů covidu-19 v Plzeňském kraji klesají. Od čtvrtka 10. února se lidé nemusí prokazovat certifikátem ve službách ani na akcích

Nákaza koronavirem na území Plzeňského kraje podle dat hygieniků v minulém týdnu kulminovala. Nyní je hlášen denní počet nově odhalených případů nákaz kolem dvou tisíc, což je oproti minulému týdnu výrazně méně. Situace se stabilizovala také v nemocnicích. Denně je k hospitalizaci přijímáno cca šest pacientů. Data a další predikce zazněly na jednání Krizového štábu Plzeňského kraje ve středu 9. února. Vláda České republiky rozhodla na svém jednání ve středu 9. února o úpravě protiepidemických opatření. Od čtvrtka 10. února se ruší omezení a podmínky pro obchod, služby a volnočasové aktivity. Regulovat se bude nadále pouze počet osob na hromadných akcích.

Ředitel Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje Michal Bartoš potvrdil, že denní počet nových případů nákazy se pohybuje kolem 2000 a že oproti minulému týdnu, kdy jich bylo více než 3 500 za den, došlo k poklesu ve všech okresech Plzeňského kraje, i když jsou čísla stále vysoká. Upozornil také, že počet nakažených roste ve zranitelné populaci nad 70 let.

Koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj Jan Beneš sdělil, že ke středě 9. února je v nemocnicích Plzeňského kraje hospitalizováno celkem 223 pacientů. „Zatím stále převažují lehké průběhy, ačkoli zaznamenáváme i mírný nárůst středně těžkých onemocnění. Intenzivní péči vyžaduje celkem 22 pacientů, z toho devět jich je na umělé plicní ventilaci,“ vyčíslil Jan Beneš.

Nejvíce pacientů je stále ve Fakultní nemocnici Plzeň, kde je hospitalizováno 120 z 223 pacientů a je zde umístěna také naprostá většina pacientů vyžadujících intenzivní péči.

Zatím lze podle Jana Beneše ještě očekávat mírný nárůst počtu pacientů. S ohledem na vývoj situace, který je charakterizován nižším počtem pozitivních záchytů, lze již na konci tohoto týdne (nebo na začátku týdne příštího) předpokládat, že se začne počet hospitalizovaných pacientů na standardních lůžkách snižovat. Vzhledem k volným dnům ve školách a ukončení povinnosti některých protiepidemických opatření může být pokles pomalejší.

Nemocnost v oblasti složek integrovaného záchranného systému (hasiči, policie, armáda, zdravotnická záchranná služba) se mírně zlepšila. Pohybuje se již pouze na úrovni deseti procent. Složky IZS tak mohou plnit svoji činnost bez omezení. Také u sledovaných subjektů z oblasti dopravní, energetické a vodohospodářské oblasti není jejich činnost zvýšenou nemocností ohrožena.

Očkování a kapacita očkovacích míst

Ke středě 9. února bylo v Plzeňském kraji vyočkováno celkem 941 443 dávek. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 370 943 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 215 365 osob. U malých dětí 5+ bylo vyočkováno 3 389 dávek, z toho 1 223 malých dětí má očkování dokončeno.

Zájem o očkování novou proteinovou vakcínou Novavax projevilo v Plzeňském kraji celkem 395 lidí. V celé ČR pak 7400 osob. Vakcínou Novavax bude po dovezení vakcíny do Čech (pravděpodobně na konci února) očkovat Fakultní nemocnice Plzeň.

Postupně také skončí provoz očkovacího centra v bývalém obchodním domě Prior. Osoby bez registrace bude dále očkovat EUC Klinika na Denisově nábřeží.

Úprava protiepidemických opatření

Vláda ve středu 9. února zrušila povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném onemocnění covid-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce. Dochází také ke zvýšení maximálního počtu osob na hromadných akcích.

Nová pravidla, která ruší prokazování covidovými certifikáty, platí od půlnoci ze středy na čtvrtek 10. února. I nadále zůstane povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách nebo početní omezení účastníků hromadných akcí. Umělecká představení, sportovní utkání, kongresy a vzdělávací akce bude nadále moci navštívit maximálně 1000 diváků, a to za podmínky, že budou sedět. Na ostatní hromadné akce může maximálně 100 účastníků. Od 19. února pak bude moci hromadné akce navštívit maximálně 500 neusazených a 1000 sedících osob, přesahuje-li kapacita prostoru 1000 sedících diváků, lze z počtu míst nad 1000 obsadit nejvýše 50 procent maximální kapacity k sezení. Ostatní akce, jako jsou spolkové, kulturní, sportovní, tradiční akce, slavnosti a jiná shromáždění, pak bude moci navštívit maximálně 500 účastníků.

„Vlna omikronu kulminuje a v brzké době očekáváme, že nákaza bude mít klesající tendenci. To nám dává možnost zmírňovat protiepidemická opatření. Zároveň bych chtěl všechny požádat, aby hygienická doporučení nadále dodržovali, jednali zodpovědně, a vyhnuli jsme se tak případnému zhoršení situace,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Všechny aktuality