Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Rodina v čase pandemie COVID-19

Současná situace spojená s pandemií COVID-19 nám všem do života přinesla mnoho změn, které ne každý zvládá úplně snadno. Je náročné dělat více věcí najednou – aktuálně pro většinu rodin a samozřejmě ještě více rodičů samoživitelů to znamená skloubit běžný provoz domácnosti se školními povinnostmi a prací. Mnozí se potýkají s finanční ztrátou a nejistotou. Navíc naděje na konec této situace je stále nejasná, vzdálená. Velkou výzvou jak pro děti, tak pro rodiče, je domácí vzdělávání, které je svojí formou distanční výuky pro všechny aktéry vyčerpávající. Děti se během výuky nudí, nesoustředí, odbíhají, nebo dokonce věnují pozornost jiným věcem, nejčastěji mobilu a hrám, namísto výkladu paní učitelky. Přístup škol k online výuce se různí, ale fenomén zlenivění, ztráty běžných sociálních návyků a absence pohybu doléhá na všechny. Děti je pak obtížné k čemukoli přimět.

VYČERPÁNÍ z této situace nás ovlivňuje každý den, cítíme ho a myslíme na něj, ale mluvit o tom v rodině může být obtížné jak pro dospěláky, tak pro děti.

Komu a jak říci to, co právě cítíme, když nikdo není, nebo již sám nemá kapacitu? Nedostatek sdílení, pozornosti, přímého sociálního kontaktu i odreagování může vyústit k pocitům úzkosti, depresím, nespavosti, obavám z návratu do školy atd. Někdy ale pomůže, když si s někým promluvíme, své pocity vyjádříme, neboť zjistíme, že v tom nejsme sami.

Je více než kdy jindy důležité, aby se rodiče starali o sebe, nalezli způsob, jak odpočívat, odreagovat se, nabrat sílu, protože jedině tak se mohou dobře postarat i o své děti.

Nabízíme Vám podporu a pomoc, ať řešíte jakoukoliv situaci spojenou s domácím vzděláváním, sourozeneckými spory, konfliktními situacemi v rodině, obavami, strachem, izolací…

Jsme tu pro vás! Můžete se na nás obrátit a sjednat si schůzku.

Kontaktujte nás na domus@domus-cpr.cz nebo na telefonních číslech 377 331 956 nebo 733 733 061.

Tým Domus – Centrum pro rodinu

Všechny aktuality