Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

V Česku se již očkuje proti koronaviru. Proč se nechat očkovat?

Na druhý svátek vánoční, 26. prosince 2020, dorazila do České republiky první dodávka s 9750 dávek vakcíny proti koronaviru. Vakcíny převzala Fakultní nemocnice Motol, odkud ji distribuovali do dalších tří pražských a dvou brněnských nemocnic. První dodávka je od společnosti firmy Pfizer a BioNTech. Ta má zatím jako jediná registraci pro použití v Evropské unii. Očkování v České republice začalo následně v neděli 27. prosince.

Jako první budou v České republice naočkovaní zdravotníci a senioři.

Očkování bude dobrovolné a plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Vakcíny proti covid-19 jsou léčiva, která brání vzniku onemocnění koronavirem SARS-CoV-2 tím, že vyvolávají imunitní odpověď proti viru.

Covid-19 může způsobit závažné onemocnění s možnými doposud neznámými dlouhodobými následky nebo i úmrtí u osob jakéhokoliv věku, včetně jinak zdravých lidí.

Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě. Zavedení vakcinace pomohlo už v minulosti ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí (např. pravé neštovice, dětská obrna, záškrt). Každý, kdo se naočkuje, pomáhá ochránit ty, kteří tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou.

Více informací o vakcíně včetně videí naleznou občané na webu https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/

Všechny aktuality