Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

V pátek 15. ledna v 8:00 hodin se mohou začít registrovat zájemci nad 80 let na očkování proti covid-19

V pátek 15. ledna v 8:00 hodin začne fungovat registrace do systému na očkování proti onemocnění covid-19 pro osoby starší 80 let. Od 1. února se budou moci hlásit všichni ostatní. Zájemci se budou hlásit přes web crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz a telefonní linku 1221. Zdravotníci by se měli i nadále hlásit přes zdravotnická zařízení, registrace pro ně začne 18. ledna, nejpozději však 22. ledna. Ve čtvrtek 14. ledna to oznámili na tiskové konferenci předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Postup registrace:

  1. Centrální rezervační portál bude dostupný pro občany na webech crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz. Rezervační systém pro lidi 80+ se spustí v pátek 15. ledna v 8:00 hodin. Pro všechny ostatní 1. února. Vyplnit dotazník může za seniory jiná osoba. Další možností je objednání přes praktického lékaře či přes linku 1221.
  2. Zájemce o očkování nejprve na výše uvedených webech při vstupu do formuláře zadá telefonní číslo, na které mu přijde PIN 1 pro potvrzení, což je bezpečnostní opatření proti neoprávněnému přihlašování ze strany robotických počítačových programů.
  3. Po zadání PINu bude poté zadávat jméno, příjmení, trvalé bydliště, rodné číslo a číslo a název své zdravotní pojišťovny, zdravotní stav. Potvrzením se odešle žádost o rezervaci termínu. Zájemce také vybere preferované místo, kde se chce nechat očkovat.
  4. Odešle se rezervace, že občan má zájem o očkování.
  5. Následně dostane zájemce PIN 2 pro vstup do rezervace konkrétního termínu. Rezervace termínu probíhá na stránkách reservatic.com/ockovani. Pro vstup do něj bude občan potřebovat číslo pojištěnce a PIN kód.
  6. Z katalogu očkovacích míst si zájemce vybere dané centrum, zaklikne termín. Proces registrace a rezervace termínu tím končí. Pokud občan vyplnil e-mail, obdrží potvrzení o platné rezervaci i e-mailem.

Registrace a rezervace nemusí proběhnout v jednom termínu, záleží na kapacitě zvoleného očkovacího místa a aktuálním stavu počtu vakcín v České republice. Až očkovací centrum vypíše první volné termíny, bude si je moci přihlášený zájemce rezervovat. Registrační systém ho na to upozorní v SMS a přijde mu další kód, kterým svou rezervaci potvrdí.

Termín podání druhé dávky systém vytvoří automaticky za 21 dní, bude možné ho upravovat. Občan v systému získá také v digitální podobě certifikát o provedené vakcinaci. Certifikát obdrží občan od očkovacího místa v tištěné podobě.

Očkování v České republice je dobrovolné a zdarma. Není možné si vybrat konkrétní vakcínu od společnosti. V České republice se zatím očkuje vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna.

Od pátku 15. ledna se budou registrovat jen osoby 80+. Podle vakcinační strategie za leden a únor bude v první etapě očkováno asi 830 tisíc lidí. Už začalo očkování zaměstnanců nemocnic, záchranných služeb a klientů a zaměstnanců domovů pro seniory a dalších lůžkových zařízení sociálních služeb.

V současné době je v České republice celkem 31 očkovacích center, většinou jsou zřízené při velkých nemocnicích.

Linka ministerstva zdravotnictví 1221 bude z důvodu pomoci registrace značně posílena. Pomoci seniorům s přihlašováním mohou také například praktičtí lékaři, jedná se také o lékárnách. Ke 14. lednu bylo v České republice vykázáno očkování první dávkou u 70 860 občanů. Centra nově musí začít zadávat očkovaného člověka do systému v den, kdy občan obdržel dávku vakcíny. Od příštího týdne se začnou v České republice očkovat druhou dávkou.

Všechny aktuality