Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

V pondělí se Českou republikou rozezní zvony za oběti pandemie koronaviru

V pondělí 22. března 2021 uplyne jeden rok od úmrtí první oběti koronaviru v naší zemi. V průběhu následujících dvanácti měsíců zemřelo v souvislosti s pandemií virového onemocnění covid-19 dalších více než dvacet tisíc našich spoluobčanů. Česká biskupská konference se připojuje k občanské iniciativě Minuta ticha, a prosí duchovní správce, aby v pondělí 22. března od 12.00 hodin nechali znít kostelní zvony jako připomínku za oběti nemoci covid-19.K výzvě se připojila i Českobratrská církev evangelická.

Grafika akce Minuta ticha
Grafika akce Minuta ticha

„Jako občané, publicisté a aktivisté vyzýváme českou společnost, aby si památku obětí pandemie připomenula. Jsme přesvědčeni, že společné sdílení smutku a vzpomínek na oběti umožní naší společnosti lépe a důstojněji vykročit do budoucnosti, která nás po skončení pandemie čeká. Bude v ní mnoho nových výzev, jež se budeme muset naučit zvládat. Ale památka obětí by vyhasnout neměla,“ uvedli ve výzvě iniciátoři Minuty ticha.

Minuta ticha za oběti pandemie bude také symbolickým rozloučením, k němuž v rodinách zemřelých často ani nemohlo dojít. Bude také vděkem za život, jehož cenu si v této době uvědomujeme víc než kdy dřív.

Podobné vzpomínkové akce se konaly také v dalších zemích (USA, Polsko, Velká Británie, Švýcarsko).

První obětí onemocnění covid-19 byl 95letý muž, který zemřel v pražské Fakultní nemocnici Bulovka.

Všechny aktuality