Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Velkokapacitní očkovací místo Plzeňského kraje bude na Skvrňanech

Nově opravený společenský sál Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni se do konce února promění ve velkokapacitní očkovací místo (VOČM) Plzeňského kraje. Plánovaná kapacita je 1 000 až 1 200 očkovaných denně.

„Na stole jsme měli několik variant, kde by centrum mohlo být umístěno. Všechna vybraná místa jsme spolu s odborníky navštívili a jednoznačně jako nejvhodnější nám vyšel nově zrekonstruovaný sál elektrotechnického učiliště v Plzni na Skvrňanech. Místo je velmi dobře dostupné autem i městskou hromadnou dopravou, je tam možnost parkování, bezbariérový přístup a zázemí jak pro veřejnost, která na očkování dorazí, tak pro zdravotníky,“ vysvětlila hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová a dodala: „Velkokapacitní očkovací centrum jsme už od začátku plánovali v Plzni, kde je vysoká koncentrace obyvatel. Pochopitelně spolu s tímto centrem budou nadále fungovat stávající očkovací centra v Plzni a také v každém okrese.“

Velkokapacitní očkovací místo

Ve velkokapacitním očkovacím místě kraj plánuje očkovat 1 000 až 1 200 lidí denně, což by dle propočtů měl zvládnout zdravotnický a další administrativní personál v celkem osmi očkovacích boxech, které budou umístěné na ploše velkého sálu uvnitř budovy. K fungování očkovacího centra bude zapotřebí osm administrativních pracovníků na registraci zájemců o očkování a vyplňování dotazníků, dále u vstupu do sálu budou tři lékaři, kteří budou s již zaregistrovanými zájemci konzultovat anamnézu. V osmi očkovacích boxech bude osm zdravotních sester, které budou provádět samotné očkování. Po aplikaci je nutné, aby očkovaný zůstal ještě 15 minut na místě, kvůli možným komplikacím. K tomu bude určena čekárna za očkovacími boxy. Tady obdrží naočkovaný termín aplikace druhé dávky, certifikát o očkování. Také zde bude přítomna zdravotnická záchranná služba. Provoz tohoto centra bude mít organizačně na starosti Rokycanská nemocnice a bude ve spolupráci s ostatními nemocnicemi ve vlastnictví Plzeňského kraje koordinovat především zdravotnický personál.

Plán velkokapacitního očkovacího místa

VOČM bude vybudováno a připraveno ke zkušebnímu provozu od 1. března 2021. „Bude třeba si nastavit veškerou techniku a přístupy do systémů potřebných pro rezervaci a registraci očkovaných. Proto plánujeme zkušební provoz, abychom zachytili případné nedostatky. Pokud obdržíme slíbené dodávky vakcín, začali bychom s očkováním v tomto velkém centru v dubnu,“ dodala hejtmanka Ilona Mauritzová.

VOČM by mělo být otevřeno 12 hodin denně sedm dní v týdnu.

Během minulého týdne Plzeňský kraj mapoval kapacitu očkovacích center v celém regionu. V případě, že bude dostatek vakcín a do očkování bude zapojeno VOČM, je možné za jeden den naočkovat více než 4 000 lidí denně.

Počty naočkovaných občanů Plzeňského kraje k 11. únoru 2021:

Plzeňský kraj celkem             18 163

Očkovaných 2. dávkou          4 607

Počet očkovaných 80+          5 194

Editace textu: Adriana Jarošová

Všechny aktuality