Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Vláda uzavře od půlnoci tři okresy, občané z nich nesmí vycestovat, ostatní do nich nesmí jet

Cheb, Sokolov a Trutnov – tři okresy, které rozhodnutím Vlády České republiky budou od půlnoci 12. února uzavřeny. Lidé z těchto okresů nesmějí bez vážných důvodů vycestovat, naopak ostatní občané České republiky do daných okresů nesmějí jezdit. Z omezení pohybu v těchto třech okresech budou výjimky – docházka do škol, zaměstnání, k lékaři apod. Lidé zde mají také povinnost nosit minimálně chirurgické roušky, vláda doporučuje a žádá o používání respirátorů. Nová opatření oznámil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„Rozhodli jsme v těchto regionech omezit volný pohyb osob a to tak, že jsme až na výjimky osobám, které v těchto okresech bydlí, zakázali jej opouštět a těm, kdo tam nebydlí, zakázali přijet,“ řekl ministr Blatný.

Opatření začnou platit od půlnoci na pátek a budou platit do konce nouzového stavu.

Ze zákazu jsou dovoleny cesty do zaměstnání, do školských zařízení žákům a studentům, kteří mají otevřená školská zařízení, dále občané z těchto okresů mají dovolené cesty do zdravotnických zařízení, na úřad či do kostela, zajistit péči o své příbuzné či zvířata. Občané ale musí účel cesty vždy doložit (například potvrzením o místě výkonu práce), dodržování těchto opatření budou na příjezdových cestách do okresů kontrolovat policisté.

Ze zákazu je vyjmut také transit, řidiči ovšem smějí v těchto okresech zastavit jen ve výjimečných případech (např. porucha).

Vláda zároveň žádá zaměstnavatele v těchto oblastech, aby zavedli přísná režimová opatření, omezovali shlukování zaměstnanců a využili maximálně možnosti práce z domova.

Vláda zároveň uvolnila ze Státních hmotných rezerv chirurgické roušky pro dané okresy.

Text: Adriana Jarošová

Všechny aktuality