Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Zaměstnanci magistrátu v Plzni pomáhají hygienikům s trasováním

Celkem deset zaměstnanců Magistrátu města Plzně se zapojilo do pomoci krajské hygieně, absolvovalo proškolení a už několik dnů jí pomáhá s trasováním. Jedná se o pracovníky z různých odborů města, kteří jsou připraveni obvolávat osoby s nákazou covid-19 tak dlouho, dokud budou hygienici jejich pomoc potřebovat. Denně pomohou s trasováním několika desítek pozitivních osob, a to nejen z okresu Plzně-město, ale z celého Plzeňského kraje.

„Město Plzeň se snaží v současné koronavirové krizi pomáhat, kde to jen jde. Podporujeme místní živnostníky, posuzujeme situace občanů, kteří například žádají o odložení nájmů, sanujeme jarní ztráty našich organizací, jako jsou zoo, divadlo a podobně. Pomáháme zajišťovat dobrovolníky pečující o seniory, stejně tak sháníme pomocníky do sociálních zařízení i nemocnice. Je toho skutečně hodně. Jsem proto velmi rád, že se zaměstnanci magistrátu zapojili i v pomoci Krajské hygienické stanici Plzeňského kraje,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Hlavním úkolem desítky zaměstnanců magistrátu v rámci pomoci hygieně je trasování. „To znamená, že obvolávají osoby, které se setkaly s pozitivním člověkem a objednávají je na testování na odběrová místa. Zajistit tuto činnost můžeme díky Správě informačních technologií města Plzně, která nám dala počítačové stanice vybavené potřebnými aplikacemi. K tomu jsme opatřili sady pro usnadnění telefonování,“ přiblížil ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně Petr Triner.

Pracovníci města obdrží každý den seznam pozitivních občanů. Například skupina čtyř zaměstnanců, kteří mají na starost okres Plzeň-město, denně dostane kolem třiceti kontaktů. „Spektrum těch, jimž voláme, je opravdu široké. Jde o studenty, důchodce, osoby v produktivním věku. Reakce lidí jsou skvělé. Čekají na náš telefonát, tu informaci, že jsou pozitivní, už mají. Dáváme s nimi dohromady seznam lidí, se kterými přišli do kontaktu,“ uvedla například Michaela Hodková z Magistrátu města Plzně. Ta se setkala i s případem covid pozitivní dvouměsíční holčičky.

Podle další zapojené zaměstnankyně Magistrátu města Plzně Markéty Vágnerové zabere trasování jednoho pozitivního v průměru kolem 25 minut. „O víkendu jsem zvládla kolem 20 osob za den,“ doplnila Markéta Vágnerová, která má na starost okres Domažlice. Podle ní jde zpravidla o lidi, kteří už jsou v izolaci. Rizikových kontaktů tak bývá u těchto osob méně, jde často o rodinné příslušníky, kteří sami dobrovolně nastoupili do karantény.

Všechny aktuality

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *