Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď na našem webu? Pište na koronavirus@plzen.eu

Vakcíny proti koronaviru jsou v Plzeňském kraji, s očkováním se začne na silvestra

Ve středu 30. prosince 2020 dorazily do Fakultní nemocnice Plzeň první vakcíny proti onemocnění covid-19. V první dodávce bylo do kraje dovezeno 195 ampulí od firem Pfizer a BioNTech, z jedné ampule bude použito pět dávek, celkem tedy bude očkováno 975 lidí. S očkováním se v plzeňské nemocnici začne na silvestra 31. prosince 2020 na Klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny. První dávky vakcíny dostanou zdravotníci ze specializovaných covidových pracovišť, jednotek intenzivní péče, ARO či z odběrových míst.

Během ledna 2021 očekává Plzeňský kraj další dodávku 17 550 dávek vakcín, které by měly být určeny pro zdravotnické pracovníky ostatních lůžkových zdravotnických zařízení a jejich pacienty, pracovníky v pobytových sociálních zařízeních a jejich klienty a pro Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje.

Vakcinačním centrem pro Plzeňský kraj bude v úvodní fázi očkování Fakultní nemocnice Plzeň a Státní zdravotní ústav – pracoviště Plzeň. Očkovací centrum ve fakultní nemocnici by v lednu mělo fungovat sedm dní v týdnu, vždy 12 hodin denně.

Očkování bude dobrovolné a plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

První dávky vakcíny pro Českou republiku dorazily na druhý svátek vánoční, 26. prosince, jednalo se o dodávku s 9750 dávek vakcín proti koronaviru. Očkování v České republice začalo následně v neděli 27. prosince.

Jako první budou v České republice naočkovaní zdravotníci a senioři. Vakcíny proti covid-19 jsou léčiva, která brání vzniku onemocnění koronavirem SARS-CoV-2 tím, že vyvolávají imunitní odpověď proti viru.

Více o vakcíně proti covid-19: https://koronavirus.plzen.eu//elementor-701/

Všechny aktuality